Pýcha Předsudek

27. července 2012 v 13:09 | Jane Austenová
Originální název: Pride and Predjudice

Vydáno: 2008

Nakladatelství: Rozmluvy

Vazba: Vázaná
Hodnocení:

Můj Názor na knihu: Pýcha a Předsudek je druhá kniha od Jane Austenové,kterou jsem přečetla. Jane byla skvělá spisovatelkakterá měla nekonečně velký talent na psaní knih.Neznám nikoho, kdo by nikdy neslyšel název nebo Pýcha a předsudek. Podle mne není výstižnějšího názvu pro obsah knihy, románu Jane Austenové. Pro mne je to jeden z nejlepších románů, které jsem kdy četla. dokážu ho vnímat ho a plně chápat. Román je napsán s absolutní lehkostí a dovolím si říct i nadčasovostí. Protože podstata ženy, její city a vnímání světa se prostě se stoletími nemění.

Rodina Bennetova má 5 svobodných dcer, které chce jejich matka výhodně provdat. Nestarší Jane je krásná a má dobré srdce; druhorozená Elizabeth je chytrá, tvrdohlavá, krásná a prozíravá. Prostřední Mary stále čte a je filosoficky založená, zbývající dvě jsou mladé a naivní dívky, které plně sdílejí názor s matkou.
Bennetovi žijí na venkově a do nedalekého sídla Netherfieldu má přijet bohatý mladý pan Bingley. Paní Bennetová by byla ráda kdyby se oženil s některou její dcerou. Pan Bingley přijíždí na Netherfield se svým přítelem panem Darcym a se svými sestrami. Na nadcházejícím plese se do sebe pan Bingley s Jane do sebe zamilují, panu Darcymu se podaří, ač nechtěně, urazit hrdost Elizabeth, která si o něm díky tomu utvoří nevalné mínění, že je pyšný snob. Na dalším plese se snaží najít na Elizabeth nedostatky až se do ní začíná pomalu zamilovávat. Jane a pan Bingley své city neustále prohlubují. Do nedalekého města přijíždí -ský pluk, mezi důstojníky je i Wickham,který okouzlí nejen Elizu.
K Benettovým přijíždí bratránek pan Collins, který má zdědit longebournské panstvímsmrti Pana Benetta ,s úmyslem oženit se s některou Bennetovou dcerou. Protože to vypadá, že Jane se bude brzy vdávat rozhodne se pan Collins požádat o ruku Elizu, ta ho však odmítne. Pan Collins se začne dvořit Charlotte Lucasové a požádá ji o ruku, ta jeho napídku přijme. Po svatbě se stěhuje do Hunsfordu, kam zve Elizabeth na jaře na návštěvu. Na zimu odjíždí i pan Bingley, který dosud Jane nepožádal o ruku, s přáteli. Z dopisu od slečny Bingleyové se Jane dozvídá, že se do Netherieldu už nechtějí vracet. Eliza tomu nechce věřit a sestru utěšuje.

Eliza tedy na jaře s Marií a sirem Williamem odjíždí do Hunsfordu. Zde se Eliza opět setkává s panem Darcym, který jí vyjeví své city a požádá ji o ruku. Elizabeth mu však dá košem a nařkne ho ze zničení života jednoho nadějného mladíka a z rozdělení své sestry a pana Bingleyho. Pan Darcy napíše Líze dopis, ve kterém vysvětluje proč rozdělil Bingleyho a Jane a jak to ve skutečnosti bylo s Wikhemem. Líza tomu uvěří a začne k Darcymu cítit úctu a něco víc.
V létě Líza cestuje s panem a paní Gardinerovými, navštíví panství Pemberley, kde se shledávají zcela nečekaně s jeho majitelem. Pan Darcy se chová ke Gardinerovým a Elize velmi mile. Eliza je přesvědčena, že Darcy k ní stále přechovává své city a začíná si uvědomovat, co k němu sama vlastně cítí. Z Pemberley však musí nečekaně odjet kvůli neblahým událostem mezi Lydií a Wickhemem, kteří spolu uprchli. Díky nemalé finanční i jiné podpoře pana Darcyho se nakonec Lydie s Wichemem vezmou a zabrání se tak ponížení rodiny.
Za nedlouho se do Netherfieldu vrací pan Bingley i s panem Darcym. Bingley konečně požádá Jane o ruku a několik dní poté si své vztahy vyjasní i Darcy s Elizou a zasnoubí se.Po dočtení knihy jsem byla velice nadšená,protože jsem si moc přála yaby se Elizabeth s Panem Darcym vzali.Ikdyž mi přišlo divné že v Anotaci na knihu bylo napsané že cituji:"Není pochyb o tom že Hrdinka románu Pýcha a Předsudek.Lízinka, je sama Jane Austenová.Přestože prožila tak typický nekonfliktní život(nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí snatku prý během hodiny rázně odmítla)......

Příběh nemusí mnoha čtenářům naší generace vyhovovat. Už jsme přeci zvyklí na jiné žánry.... Jane Austenová má ale příjemný styl psaní a české překlady jejích knih stojí za to. Pýcha a předsudek je odpočinkové čtení na odreagování od reality. Přenese vás do Anglie za dob upravených džentlmenů a křehkých žen, společenských dýchánků a pyšných šlechticů. A Austenová tento příběh sepsala překrásně.
Určitě bych doporučila všem čtenářům také fil sice není tak detailně popsaný ,ale stojí to zato. ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama